Kamery

Napsal Václav Chytrý. Zařazeno do Kamery

GoProHero3old clZatím výběr záznamového zařízení je následující: 2x GoProHD2 a 1x flyaircam. Přeci jenom u kamer GoPro je výhoda velké odolnosti povětrnostním vlivům a vcelku dobrou kvalitou obrazového výstupu. Nevýhoda je ovšem jejich hmotnost v originál těsnícím obalu. Pozice kamer by měly být, že jedna bude namířena dolu (byla by na spodní starně polystyrenového boxu), druhá namířena vodorovně na horizont a třetí aircam bude na horní straně polystyrenového boxu a bude snímat rozpínající balon. Toto je zatím současný plán. Z důvodu kvality záznamu (použití rybího oka na horizont se mi moc nelíbí) nebo výsledné hmotnosti může být použito jiné řešení.

A jako u všech témat zde, i u kamer je spousta věcí co bude potřeba vyřešit. Hned první je, jak zajistit napájení. Na kartu 32GB se vejde přes 4 hodiny zýznamu v nejvyšší kvalitě, ale baterka včetně rozšiřujícího batery packu umře asi za polovinou až tři čtvrtě této doby, ovšem v podmínkách pokojové teploty. Takže v mrazu bude čas kratší. Kamera má sice na boku konektor pro nabíjení přes usb, ale pouze pokud je vyndaná z boxu. Existuje i box, co má přímo na boku otvor pro připojení všech vstupů a výstupů, ale tím padá utěsnění kamery. Prostě je na boku boxu cca 40x15mm otvor. Takže se právě zkouší řešení. Kamera má na zadní straně 32-pinový konektor pro připojení příslušenství (displej, externí box s baterkou, wi-fi). Takže podle článků na forech o gopro jsem našel zapojení daného konektoru. Teď už jen objednat konektor a přiletovat napájecí kabel na správné kolíky. Poté by se v zadní části boxu kamery vyfrézoval jen otvor pro konektor a to by se celé zalepilo (ještě že ke kameře dodali 6 zadních krytů, sice jen 3 utesněné, ale alespoň je s čím experimentovat). A poté bude napájecí kablík přivedem do boxu sondy, kde bude baterka požadované kapacity a navíc bude v teple (no ne přímo v teple, ale nebude v -40°C až -60°C).

Po prohlídkách několika videozáznamů z letu, jsem skoro nikde nenašel video ze sestupu sondy na padáku. A když jsem našel vyjímku, tak hodně zamlžený obraz. Směrem nahoru to jde, ale při rychlém sestupu a vzrůstající teplotě (rozdíl bude přes 50°C) se prostě optika kamery zamlží. Podle diskuzních fór je zatím nejlepší použít gopro v originál utěsněném boxu a k tomu použít protizamlžující příslušenství  od gopro. Ano, je to lepší než nic, ale obraz stejně stojí za .... Teď přes léto měla zkoušet jedna skupina použití gelu určeného na objektivy normálních kamer a zrcadlovek proti zamlžení. Ale přeci jen napatlat něco na objektiv u mě vyvolává doměnku, že možná je mít lepší zamlžený objektiv při sestupu než celý let zapatlaný objektiv. Nyní se zabýváme myšlenkou, zda vnitřek boxu s kamerou nevytápět a tím nezajistit rovnoměrnější tepelné podmínky v okolí objektivu. Ale zase naroste hmotnost s další baterkou, která se bude jen přes odpor vybijet a odpor topit. Další návrh je udělat nucený oběh vzduchu, kdy by se teplejší vzduchu z boxu hnal festo hadičkou do boxu s kamerou a druhou hadičkou by se zase odváděl zpět do hlavního boxu.

FacebookMySpaceTwitterDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineTechnoratiLinkedinMixxPinterest

Copyright © 2012 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.