Balon

25Výběr balonu se zúžil na dva typy. A to na Hwoyee nebo Totex. Zhruba oba modely jsou stejně používány. Liší se ale cenou, která je cca o 25% ve prospěch Hwoyee. Ale pro Totex zase hovoří, že dané balony používaj profesionálové pro vypouštění sond. Takže asi definitivní rozhodnutí nastane v okamžiku, kdy bude známa alespoň orientačně hmotnost sondy. Poté se bude volit který balon je rozumně dostupný (nemyslím cenu, ale spíš který jde v rozumném časovém horizontu sehnat, čekat půl roku než naskladní námi požadovanou velikost asi nebude čas). Zatím jako dodavatel je vybrán obchod randomsolutions.co.uk.

Když jsem nakousl téma hmotnost sondy a velikost balonu. Hmotnost sondy asi bude problém, protože zatím8247-2TTuto velikost budeme mít  oba hlavní členové týmu mají stejný paranoidní názor, že je potřeba všechny systémy zálohovat, zdvojit, atd. Pro výběr velikosti balonu je parádní webová aplikace, která je na stránkách Cambridge University Space Flight. Takže po zkusném zadávání hodnot do aplikace je alespoň pozitivní výsledek, že i při hmotnosti sondy 3800g, cílené výšky 32 km bude stačit balon 1600, a výsledky jsou 98 min stoupání, rychlost stoupání 5,46 m/s a balon bude naplněn na 7,29 m³. Takže toto jsou pro nás mezní hodnoty (kromě toho že podle předpisu nesmí mít sonda více jak 4 kg). 
Takže tady je odkaz na danou webovou aplikaci: www.cusf.co.uk/calc/

Ještě řešit jednu věc ve spojení s balonem. A to je jakou použít šňůru na spojení balonu, padáku, sondy. Přeci jenom se musí počítat s velkým mrazem a navlhnutá zmrzlá šňůra nebudí u mě důvěru. Takže jsem vybral dyneema šňůru 1,5 mm. Po prostudování parametrů a aplikací použití myslím že zbytek budu moct používat na roztahávání auta v mrznoucí slané mořské vodě a ještě s ní cestou dřít o hrubé předměty :-)

Odpojení balonu

Lan1Je zde další otázka, zda použít nouzové odpojení balonu. Toto opatření má sloužit v případě, že z balonu začne utíkat plyn (mikrotrhlinky, špatně utěsněné hrdlo) díky rozpínání balonu klesajícím tlakem vzduchu a balon se pohybuje ve stejné výšce, nestoupá a je jen unášen větrem dál dokud pomaloučku neuteče plyn a nosnost balonu neklesne pod hmotnost sondy. Takže pak skoro nulová šance spadnutý balon najít, protože odletí stovky kilometrů daleko od místa startu (a tím se i poruší pravidla, že daný létající objekt nesmí opustit území ČR). Takže je tu volba, nepoužít bezpečnostní odpojení a věřit ve správné prasknutí balonu (toto používá asi většina týmů) nebo začít vyrábět odpojovací zařízení a jeho ovládání. 
Velmi zajímavé řešení použil tým czANSO.
A teď co, takže raďte a diskutujte.

Dispozice zavěšení

Lan1Různé skupiny používají různé způsoby zavěšení padáku a boxu. Někdo dokonce použije způsob, že padák táhne otevřený za sebou. Tohle řešení se mi nezdá jako nejšťastnější, protože je zde velké riziko zamotání šňůr padáku.
Proto nejpoužívanější řešení je mít všechny tři komponenty za sebou, tj balon, padák, box. Kvůli tomuto řešení výrobci padáků pro aplikaci vysokoletících balónů zkonstruovali padák, která má ve středu vrchlíku upevňovací body pro balon. Tím je při letu nahoru padák stažen do úzkého profilu, po prasknutí balonu se padák odporem vzduchu otevře.
Ale teď nastává otázka, jaké délky šňůr použít mezi balon - padák a padák - box. Na několika záběrech je vidět, že když je použita šnůra mezi balonem - padákem delší než šňůra mezi padákem - boxem, tak na videu se zobrazují zbytky latexu z balonu, které při sestupu na padáku plandají kolem či pod boxem. Proto jsme se rozhodli jako pro nejlepší variantu použít rozložení dle přiloženého obrázku. Autor tohoto řešení v článku popisuje, že délky šňůr jsou takto uvedeny pro co nejlepší vyrovnání kmitů celé sestavy.
fig2-1

FacebookMySpaceTwitterDiggDeliciousStumbleuponGoogle BookmarksRedditNewsvineTechnoratiLinkedinMixxPinterest

Copyright © 2012 Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.